Diskussionerna kring temat porträtt och identitet flödade fritt under vernissagedagen och det var spännande att se hur olika och hur lika deltagarna hade tolkat temat. Flera av utställarna utgick från det klassiska avbildande porträttet. Några lade ner vikt vid att det är symbolerna och färgerna som berättar. Andra fokuserade på att reducera detaljer och lyfta fram känslor via färg och form.
Margaretha Persson lyfte frågan om att byte av identitet kostar.

Margaretha Persson
Det var spännande att upptäcka att tre av utställarna deltog med olika typer av porträtt av Elvis Presley. Leif I.R Lindén visade sin serie av Elvis-porträtt tillsammans med musik och böcker om idolen Elvis Presley.

Leif I.R. Lindén
Anneli Vincensius hade döpt sitt porträtt till Man, men att mannen föreställer Elvis Presley är det ingen tvekan om.

Anneli Vincensius
En helt annan typ av Elvis Presley porträtt målas av Lennart Nilsson som har fastnat för detta med karikatyrer.

Lennart Nilsson
Greta Wetterlöf- Rhodin lyfter fram personligheten genom att måla av sin egen man Gert, här i fyra olika situationer.

Greta Wetterlöf- Rhodin
Blanka Nantin förmedlar en persons identitet genom att lyfta fram de artefakter och färger som kan förknippas med bäraren.

Blanka Nantin
Helena Biraths dansande kvinna och porträtt av ett litet barn.

Helena Birath
Kjell Wihlborg tolkar begreppet ur olika infallsvinklar, en där miljö och person tillsammans förmedlar en stämning, ett lite mer abstrakt och ett avbildande porträtt där ansiktet är i fokus.

Kjell Wihlborg
Anna Gripsten har bearbetat temat porträtt ur olika infallsvinklar som föreställande och kubistiskt. Temat identitet kan uppfattas lite mer berättande och drömskt.

Anna Gripsten
Carina Signesdotter har målat ur flera olika infallsvinklar. Vad händer med någons identitet om ansiktet inte kan urskiljas? En man i kvinnokläder, kvinnor med rubriken “Think pink” och en orange silhuett.

Carina Signesdotter
Anna-Karin Wihlborg reducerar detaljer och förmedlar känslor och sinnesstämningar genom att förstärka färger, linjer och former.

Anna-Karin Wihlborg
Margaretha Persson använder kontrastfärger och stil för att måla fram sin Dam i rött.

Margaretha Persson
Christina Karlsson berättar genom att arrangera stilleben, kombinera symboler, miljöer och genom att placera artefakter på oväntade platser, i sina fotografier

Christina Karlsson
Hjärtligt välkomna in på galleriet! Vi har öppet på lördagar och söndagar kl 11-15.
Bild och text av Christina Karlsson